رایحه های ماندگار رایحه های ماندگار .

رایحه های ماندگار

گل یاس

گل رز یک گیاه گل‌دار چند ساله است که دارای بیش از 300 گونه است و انواع مختلفی دارد. گل‌های رز می‌توانند بوته‌ای، دنباله‌دار و یا ایستاده باشند و اغلب خارهایی تیز دارند. اندازه و شکل گل‌ها متفاوت است ولی معمولا گل‌های رز بزرگ هستند و در رنگبندی سفید، زرد و قرمز گل باز می‌کنند. اکثر گونه‌های گل رز بومی آسیا هستند ولی این گل‌ها در اروپا و آمریکا نیز کاشت می‌شوند. گل‌های رز به دلیل زیبایی و بوی معطر به طور گسترده پرورش می‌یابند و در بسیاری از جوامع دارای اهمیت فرهنگی هستند. گل‌های رز در اندازه‌های مختلفی رشد می‌کنند ازگل رز مینیاتوری گرفته تا گل های کوهی که ارتفاع آن‌ها می‌تواند تا 7 متر هم برسد. این گل‌ها قابلیت ترکیب خوبی دارند و به همین دلیل روز به روز پرورش و نگهداری آنها در تمام جهان گسترش پیدا می‌کند.

 

نماد گل رز:

یونانیان و رومیان باستان گل رز را نماد عشق و علاقه می‌دانستند و این گل را با الهه عشق پیوند می‌دادند. گل رز همچنین برای آن‌ها نمادی از محرمانه بودن است و به معنای چیزی است که مخفی نگه داشته ‌شده‌ است. در روم باستان روی درب اتاق‌هایی که جلسات محرمانه در آن برگزار می‌شد یک گل رز وحشی قرار می دادند.

گل‌های رز در رنگ‌های مختلف دارای نماد و معنای متفاوتی هستند. رز قرمز نشان دهنده عشق پایدار، رز سفید نشانه فروتنی و معصومیت، رز زرد نشانه ابراز شادی، رز صورتی نشانه قدردانی و تشکر، رز نارنجی نشانه شور و اشتیاق و رز بنفش و سفید نشانه افسون و عشق هستند.

 

مراحل کاشت گل رز:

گل رز یکی از زیباترین و معطرترین گل‌ها است که در تمام جهان طرفداران زیادی دارد و در بسیاری از کشورها بصورت خودرو رشد می‌کند. گل‌های رز دارای انواع و گونه‌های متفاوتی هستند و می‌توان آن‌ها را برای زیباتر شدن محوطه خانه‌تان در باغچه بکارید و یا در یک گلدان در خانه از آن‌ها مراقبت کنید. برخلاف تصور عموم مردم کاشت و نگهداری از گل رز کار سختی نیست و به راحتی می‌توانید این گل‌های زیبا و خوش عطر را پرورش دهید. کافی است هنگام کاشت آن از کیفیت خاک اطمینان حاصل کنید و برای کاشت گل رز از خاک زهکشی شده و حاصلخیز استفاده کنید. گل‌های رز برای بارور شدن احتیاج به نور کافی خورشید دارند تا بتوانند شکوفه بدهند. خاک مرغوب و نور خورشید دو عامل بسیار مهم در پرورش و نگهداری از گل رز هستند اما شرایط دیگری هم وجود دارد که باعث می‌شوند بتوانید به بهترین شکل از گل‌های خود نگهداری کنید. برای کاشت و پرورش گل رز نکاتی وجود دارد که رعایت آنها برای پرورش گل رز ضروری است. مراحل کاشت و پرورش گل رز عبارتند از :

نوع گل رزی که می‌خواهید بکارید را انتخاب کنید: بدون شک کاشتن انواع مختلف گل رز زیبایی بی‌نظیری به باغچه شما می‌بخشد اما تمام انواع گل ها ‌در شرایط مشابه رشد نمی‌کنند. قبل از اقدام به کاشت گل رز بررسی کنید و ببینید کدام نوع آن در منطقه شما به خوبی می تواند رشد کند. گل‌ها در مناطق جغرافیایی مختلف رشد یکسانی ندارند پس اطمینان حاصل کنید نوع گلی که انتخاب کرده‌اید با شرایط آب و هوایی منطقه شما همخوانی داشته‌باشد تا بتواند بارور شود. گل رز دارای تنوع زیای است از گل‌های مینیاتوری گرفته تا گل رز هیبریدی. اگر می‌خواهید نوعی از گل رز را بکارید که مراقبت از آن آسان‌تر باشد بهتر است سراغ گل‌های بوته‌ای بروید.

2 . نوع کاشت گل رز را در نظر بگیرید: معمولا گل‌های رز یا در خاک باغچه کاشته می‌شوند و یا در گلدان نگهداری می‌شوند. بسته به اینکه بخواهید برای کاشتن گل رز کدام روش را به کار ببرید نوع کاشت متفاوت است. برای کاشتن گل رز در گلدان از قلمه‌زنی استفاده می‌شود و بهتر است برای کاشت این نوع گل‌ها از گلدان‌های چوبی استفاده کنید. گلدان‌های پلاستیکی رطوبت را در خود نگه می‌دارند و مناسب کاشتن گل رز نیستند. گلدان‌های سفالی هم به دلیل جذب آب، خاک را بیش از حد خشک می‌کنند. بهترین گلدان برای کاشتن گل رز گلدان چوبی است.

 

3. مکان مناسب برای کاشت گل رز خود را انتخاب کنید: مهم نیست گل‌هایی که خریداری کرده‌اید چقدر زیبا هستند، مکانی که گل‌ها را در آن می‌کارید سرنوشت گل‌های شما را تعیین می‌کنند. بهترین مکان برای کاشت گل رز منطقه‌ای است که نور کافی خورشید را دریافت کند زیرا گل رز به روزی 6 تا 8 ساعت نور خورشید نیاز دارد تا بتواند گل باز کند. بهترین مکان برای کاشت گل جایی است که صبح‌ها از نور خورشید بهره ببرند و بعد از ظهر سایه ایجاد کند. بهتر است گل‌های رز را در کنار دیوارها و حصارها بکارید تا در مواقع سرما و گرمای زیاد از گل‌ها محافظت شود. اطمینان حاصل کنید که خاک شما کیفیت خوبی داشته‌باشد و سبک و زهکشی شده باشد. برای اطمینان می‌توانید قبل از کاشت یه حفره در خاک ایجاد کنید و کمی آب داخل آن بریزید. بعد از چند ساعت باید خاک ، آب را جذب کرده باشد. اگر بعد از چند ساعت خاک همچنان رطوبت زیادی داشت یعنی آن خاک سنگین است و به دلیل رطوبت بالا ممکن است باعث پوسیدن ریشه گل‌های رز بشود. بعد از پیدا کردن خاک مناسب می‌توانید به آن کود و مواد تقویتی عالی اضافی کنید تا رشد گل‌ها سریع‌تر شود. از کاشتن گل رز زیر درختان و بوته‌های بلند خودداری کنید زیرا سایه درختان مانع رسیدن نور کافی به گل‌های رز می‌شود.

 

4. تمام آنچه برای کاشت گل رز نیاز دارید را فراهم کنید. بیل، کود، دستکش باغبانی، قیچی و آب پاش از وسایل اولیه برای کاشت گل هستند که بهتر است هنگام کاشتن گل همراهتان باشد تا کارهایتان طبق روال پیش برود.

 

5. حالا نوبت کاشت گل رز است: بسته به نوع گلی که دارید کاشت آن متفاوت است. اگر گل رز گلدانی خریداری کرده‌اید نگران نباشید زیرا کاشت آن‌ها آسان است و هر زمان که بخواهید می‌توانید آنها را از گلدان به مکان جدید انتقال دهید. اما در صورتی که گل‌های بدون ریشه تهیه کرده‌اید بهتر است فورا نسبت به کاشت آن اقدام کنید. گل‌های بدون ریشه بلافاصله بعد از خریداری باید کاشته شوند. گل‌های رز بدون ریشه یک شب قبل از کاشت باید در آب بمانند و سپس در خاک کاشته شوند.

 

6. گل رز را در زمان مناسب بکارید: بهترین فصل سال برای کاشتن گل‌های رز بهار و پائیز است. گل‌ها را باید یا قبل از شروع سرما و یخبندان در فصل پاییز بکارید، یا بعد از فروکش کردن سرما یعنی بهار. زیرا این گل‌ها به سرما و باد حساس هستند و نباید در معرض باد و سرما قرار بگیرند. کاشتن گل‌های رز در پاییز به گل امکان می‌دهد قبل از فرارسیدن خواب زمستانی بتواند بارور شود. گل‌های رز بدون ریشه فقط در اوایل بهار در دسترس هستند و بلافاصله بعد از خریداری باید در مکان مناسب کاشته شوند. اما گل‌های خریداری شده در گلدان می‌توانند در زمان مناسب کاشته شوند و تا رسیدن شرایط مساعد در گلدان باقی بمانند.

 

7. گل‌های رز را به درستی بکارید: در صورتی که در کاشتن گل‌های رز به درستی عمل کنید می‌توانید با خیال راحت منتظر رشد و شکوفایی آنها باشید. هنگام کاشت گل‌ها حفره‌ای عمیق و گسترده ایجاد کنید تا ریشه گیاه به راحتی جاگیر شود. از زهکشی مناسب خاک اطمینان حاصل کنید تا هنگام آبیاری خاک رطوبت بیش از حد نداشته‌باشد زیرا گل‌های رز رطوبت زیاد را دوست ندارند. رطوبت زیاد ممکن است موجب پوسیده شدن ریشه گل‌ها بشود. مقداری از کود کمپوست و مواد آلی را با خاک مخلوط کنید و مقداری از این مخلوط را در انتهای حفره قرار دهید و سپس بوته گل رز را روی آن قرار دهید. سپس اطراف گل را با خاک پر کنید و روی آن را مقدار مناسبی کود بریزید. حالا پای گل را آبیاری کنید تا خاک بخوابد و در صورت کم بودن خاک دوباره خاک اضافه کنید و آبیاری کنید. اگر چندین بوته رز را باهم می‌کارید بین آنها فاصله مناسب قرار دهید تا برای رشد کردن فضای مناسب داشته باشند و مانع رشد هم نشوند.

 

8. مرتبا گل‌های رز را کوددهی کنید: برای رشد بهتر و زیباتر شدن بوته گل رز باید مرتبا بارور شود. برای اینکه این نوع گل‌ها رشد خوبی داشته‌باشند به کود و مواد مغذی آلی نیاز دارند. برای تغذیه بهتر گل‌ها می‌توانید از کمپوست‌ها و کودهای دارای فسفر و پتاسیم استفاده کنید تا شاهد بارورشدن و شکوفایی گل‌های رز خود باشید.

 

9. حالا نوبت آبیاری است: برای رشد مناسب گل‌های رز ، خاک باید در تمام طول رشد بطور مساوی مرطوب نگه داشته‌شود. مقدار و دفعات آبیاری به نوع خاک و آب و هوا بستگی دارد. برای مثال گل سرخ که نوعی از گل‌های رز به شمار می‌رود به آب زیادی نیاز دارد. بسته به نوع خاک میزان آبیاری متفاوت است. برای مثال خاک‌های سبک و شنی نسبت به خاک‌های رس و سنگین به آبیاری بیشتری احتیاج دارند. شرایط آب و هوایی مختلف نیز در میزان آبیاری تاثیرگذار هستند. قطعا در آب و هوای گرم و خشک گل‌ها به آبیاری بیشتری نیاز دارند. نحوه آبیاری نیز مهم است. برای سالم ماندن گل رز از ریختن آب مستقیم روی گلبرگ‌ها خودداری کنید و آب را فقط بطور مستقیم روی خاک بریزید. برای آبیاری بهتر می‌تواند از آبپاش‌های مخصوص آبیاری گل استفاده کنید.

 

10. قسمت‌های مرده گل‌ها را هرس کنید: انواع جدید گل‌های رز نیاز زیادی به هرس کردن ندارند. اما در صورتی که در کنار گل‌ها علف‌های هرز رشد کنند یا شاخه و گلبرگ‌های آن‌ها آسیب دیده باشند باید آنها را هرس کنید تا مانع رشد گل نشوند. هرس کردن گل رز عمدتا باید در فصل بهار انجام شود. برای هرس کردن این گل‌ها با بریدن قسمت‌های مرده و آسیب دیده شروع کنید. شاخه و برگ‌های پوسیده را قطع کنید تا بجای آنها شاخه‌ها و گل‌های جدید رشد کنند. هرس کردن گل‌ها علاوه بر اهمیتی که در سالم ماندن و رشد بهتر آنها دارد باعث آراسته و مرتب شدن گل‌ها می‌شود و زیبایی آنها را دو چندان می‌کند.

خرید عطر لالیک سفیدخرید عطر لالیک نویر ,  خرید عطر وان میلیون 

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۸ دی ۱۳۹۹ساعت: ۰۴:۰۶:۲۹ توسط:علی مردانی موضوع: نظرات (0)

گل یاس

چگونه گل یاس رازقی را پرورش دهیم؟

گل یاس رازقی با برگ های سرسبز و گلبرگ های زرد و سفیدش و رایحه شیرینی که دارد ، هرکسی را تحت تاثیر قرار می ‎دهد. علی رغم عدم ماندگاری آن در فصول سرد سال ، مراقبت از آن بسیار آسان است و در صورت تامین نیازهای مراقبتی آن تا سال های طولانی می ‎توانید در کنار خود حفظ کنید.در این قسمت از نمناک به ارائه راه کارهای مهم در زمینه پرورش و نگهداری این گیاه زیبا خواهیم پرداخت.

گونه های مختلف گیاه یاس رازقی

این گیاه دارای بیش از 200 گونه مختلف در سراسر جهان است . موارد زیر گونه های محبوب گیاه یاس رازقی به حساب می‎ آیند:

یاس عربی

این گونه از گیاهان یاس رازقی ، استحکام و مقاومت بیشتری در مقایسه با سایر گونه های خود دارند و در تمام طول سال شکوفا می ‎شوند . شکوفه های این گیاه بزرگ تر و معطر تر از سایر گونه های آن است.

یاس گلبول

این گیاهان همیشه سبز دارای شکوفه های زرد و زیبا هستند.

یاس زمستانی

این گونه از گیاهان یاس رازقی ، از مقاومت بالایی در فصل زمستان برخوردار بوده و دارای شکوفه هایی به رنگ زرد می‎ باشند اما با این وجود شکوفه های این گیاهان، عطر خاصی ندارد.

یاس هندی

گیاهان بالا رونده با شکوفه های سفید و رایحه ای بی نظیر

یاس بوته ای

درختچه همیشه سبز، رشد قائم و حساس به سرما.

گل یاس چینی

این گیاهان بسیار پر شکوفه هستند و برای نگهداری در محیط داخلی منزل بسیار مناسبند . این گیاهان دارای عطری مشابه گیاه چای سبز هستند و شکوفه های آن به رنگ سفید و صورتی می ‎باشند.

گل یاس چینی

نکات مراقبتی گل یاس رازقی

محل نگهداری

گیاه یاس رازقی نیازمند نگهداری در محیطی پر نور و خنک است . بسیاری از افراد این گیاه را در گلدان های زیبا در بالکن و تراس منزل خود نگهداری می ‎کنند اما با این حال باید به خاطر داشته باشید که این گیاه را در مقابل نور مستقیم خورشید قرار ندهید زیرا احتمال آسیب رسیدن به برگ های آن وجود خواهد داشت.

بنابراین در صورت تمایل به نگهداری از این گیاه در بالکن ، آن را در نقطه ای سایه دار و در صورت تمایل به نگهداری از آن در محیط داخلی منزل ، آن را در کنار پنجره پوشیده شده با پرده نگهداری کنید ، همچنین لازم به ذکر است اگرچه این گیاه نیازمند هوای تقریبا خنک است اما هوای سرد باعث آسیب رسیدن به آن خواهد شد.

دمای مورد نیاز این گیاه 18 تا 22 درجه سانتی گراد است و وجود تهویه مناسب در محل نگهداری این گیاه به جلوگیری از ابتلا آن به بیماری ها و آفات مختلف کمک خواهد کرد.

خاک

این گیاه نیازمند خاک نفوذ پذیر و سرشار از مواد مغذی و هوموس است . استفاده از گلدان دارای سوراخ های زهکشی نیز به وجود تهویه مناسب خاک کمک می‎ کند.

بستر

بستر مناسب گیاه یاس رازقی ، بستر شل و نفوذ پذیر با Ph کمی اسیدی است . استفاده از زغال سنگ نارس و خاک رس نیز باعث بهبود میزان نفوذ پذیری بستر این گیاه می ‎شود . در فصل تابستان نیز می ‎توانید از خاک باغ با کیفیتی که سرشار از مواد مغذی و نفوذ پذیر است استفاده کنید.

دوره کاشت

گیاه یاس رازقی نباید قبل از اتمام خواب زمستانی کاشته و یا تعویض گلدان شود . دوره خواب زمستانی گیاه از ماه مهر تا اواخر اسفند ماه است و بنابراین زمان مناسب برای کاشت و تعویض گلدان این گیاه، فصل بهار می ‎باشد.

کاشت این گیاه در باغچه

در صورت اتمام دوره خواب زمستانی این گیاه می ‎توانید آن را در خاک باغچه و منزل خود بکارید، با این حال باید دقت کنید که خاک از نفوذ پذیری مناسب برخوردار بوده و امکان ورود هوا به آن فراهم باشد . انجام این کار در فصول گرم سال پیشنهاد می ‎شود.

کاشت گل یاس رازقی

تعویض گلدان

برای بهره مندی این گیاه از مواد مغذی مورد نیاز خود از خاک ، لازم است که گیاهان در حال رشد را سالانه به گلدان بزرگ تر با خاک جدید منتقل کنید و بنابراین گیاهان رشد یافته و بالغ هر 2 تا 3 سال یک بار نیازمند تعویض گلدان هستند . توجه داشته باشید که قطر گلدان جدید نباید بیش از 10 سانتی متر از گلدان قدیمی باشد.

آبیاری

تامین آب متعادل برای رشد گیاه یاس رازقی بسیار مهم است . برای آبیاری این گیاه در صورت امکان از آب باران و یا آب شیری که به مدت یه روز در ظرف باقی مانده است استفاده کنید.

برای جلوگیری از بروز شوک و آسیب به گیاه یا رازقیتان ، از آبیاری آن با آب سرد خودداری کرده و حتما از آب ولرم استفاده کنید و در روز های گرم سال این گیاه را یک بار در صبح و یک بار در عصر آبیاری کنید و پس از اتمام آبیاری گیاه ، اجازه دهید که آب اضافی از سوراخ های زهکشی گلدان خارج شده و پس از گذشت 10 دقیقه سینی زهکشی گلدان را خاکی کنید.

از آن جایی که این گیاه در مقابل رطوبت نسبت به خشکی ، تحمل بیشتری از خود نشان می ‎دهد ، بستر خاک این گیاه باید همیشه مرطوب نگه داشته شود. این گیاه در طول فصل رشد به آبیاری منظمی نیازمند است اما در طول فصول سرد سال و به خصوص در دوره خواب زمستانی به آبیاری کم تری نیازمند می‎ باشد.

کوددهی

به منظور تامین مواد مغذی مورد نیاز رشد این گیاه ، در طول ماه های فروردین تا شهریور این گیاه را به صورت هفتگی با کود مایع سرشار از مواد مغذی تغذیه کنید.

هرس

هرس گیاه یاس رازقی بعد از پایان خواب زمستانی و آغاز فصل رشد آن آغاز می ‎شود و به صورت سالانه خواهد بود.

به منظور هرس این گیاه ، شاخه هایی که از رشد بیش از حدی برخوردار بوده اند را در انتهای هر گره کوتاه کنید و شاخ و برگ های خشک شده گیاه را با استفاده از قیچی باغبانی برش دهید.

دقت داشته باشید که در صورت عدم هرس به موقع گیاه یاس رازقی ، رشد جوانه های این گیاه کاهش یافته و متوقف خواهد شد و هرس کردن آن ها نقش به سزایی در تقویت رشد و گل دهی این گیاه دارد.

خواب زمستانی

در صورت کاهش یافتن دمای هوا به زیر 15 درجه سانتی گراد ، گیاه را به داخل منزل خود منتقل کنید . در طول دوره خواب زمستانی این گیاه، آن را در مکانی روشن و خنک نگه داری کنید و از کوددهی آن خودداری کرده و آبیاری آن را کاهش دهید اما با این حال دائما ریشه های گیاه را مرطوب نگه دارید.

در طول دوره خواب زمستانی گیاه یاس رازقی ، مرتبا آن را منظور شناسایی آفات و بیماری های احتمالی مورد بررسی قرار دهید و در صورت ریزش برگ های آن در طول دوره خواب زمستانی نیازی به نگرانی وجود نخواهد داشت زیرا این امر کاملا طبیعی است و پس از پایان این دوره ، گیاه دو مرتبه شکوفه خواهد داد.

به محض افزایش دمای هوا ، گیاه را به محیط بیرون از منزل منتقل کنید و از قرار دادن ناگهانی آن در نور خورشید خودداری کرده و ابتدا آن را در مکانی سایه دار قرار دهید.

مراقبت از گل یاس رازقی

تکثیر

تکثیر این گیاه با کاشت بذر و یا روش قلمه زنی امکان پذیر است . به منظور تهیه بذر های این گیاه به گل خانه های تخصصی مراجعه کنید.

کاشت

به منظور کاشت این گیاه با استفاده از بذر های آن، ابتدا بذر های گیاه را به مدت حداقل 2 ساعت در چای بابونه خیس کنید . این امر بسیار ضروری است و سپس مراحل زیر را دنبال کنید:

گلدان را با ماسه ذغال سنگ نارس، هوموس، الیاف نارگیل و یا پرلیت پر کرده و مرطوب کنید.

بذر ها را با فاصله حداقل 5 سانتی متر از یکدیگر بکارید.

گلدان مورد نظر را در مکانی با دمای 22 تا 25 درجه سانتی گراد نگه داری کنید.

جوانه زنی بذر های این گیاه چیزی حدود 3 تا 6 هفته به طول خواهد انجامید. بذر ها نباید خیلی خشک و یا خیلی مرطوب باشند. به محض ظاهر شدن جوانه ها، دمای محل نگهداری این گیاه را به 20 درجه سانتی گراد کاهش دهید.

قلمه زنی

ساقه مورد نظر به طول 15 تا 20 سانتی متر را برش دهید.

گیاه را در گلدانی با بستر نرم بکارید.

گلدان را در دمای 20 درجه سانتی گراد نگه داری کنید و با آب ولرم آبیاری کنید.

وجود تهویه مناسب در محل نگهداری گیاه از اهمیت بالایی برخوردار است.

بعد از ریشه زنی قلمه ها، بهتر است آن ها را به گلدان بزرگتری منتقل کنید.

بیماری ها

عدم مراقبت صحیح از گیاه یاس رازقی ، عامل اصلی ابتلا این گیاه به آفات و بیماری های مختلف است . برای مثال آبیاری این گیاه با آب حاوی کلسیم باعث کاهش میزان توانایی گیاه در جذب آهن خواهد شد.

پوسیدگی ریشه نیز در اثر تهویه نا مناسب و آبیاری بیش از حد گیاه اتفاق خواهد افتاد و در صورت عدم آبیاری کافی این گیاه ، شاخه ها و برگ های این گیاه خشک شده و از دست خواهند رفت.

آفات گل یاس رازقی

حشرات اردی

این حشرات ، حشرات سفید رنگی هستند که اندازه آن ها چیزی حدود 3 تا 4 میلی متر است و در محور ساقه ها و برگ ها رشد می ‎کنند و برای از بین بردن این آفات از مواد روغنی استفاده می ‎شود.

شته

در صورت نگه داری گیاه یاس رازقی در خارج از محیط منزل و یا آبیاری بیش از حد آن، امکان حمله شته ها به این گیاهان وجود خواهد داشت . اولین راه مقابله با این آفات ، اسپری کردن آب جوش همراه با روغن پارافین است که در صورت عدم تاثیر گذاری این راهکار، سموم دفع آفات راهکار موثری خواهدبود.

خرید عطر بلک افغانخرید عطر سیلور سنت , خرید عطر کول واتر , خرید عطر جوپ هوم 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۸ دی ۱۳۹۹ساعت: ۰۳:۵۵:۴۴ توسط:علی مردانی موضوع: نظرات (0)

اسطو خودوس

خواص اسطوخودوس چیست ؟

اسطوخودوس گل های کوچک خوشه‌ای آبی یا قرمز سیر تا بنفش دارد و ارتفاعش در حدود ۳۰ تا ۶۰ سانتیمتر است. ( اسطوخودوس انگلیسی = لاوندا – Lavender ) گیاهی است از خانواده نعناسانان که برگ ها و قسمت سبز گیاه دارای اسانس روغنی فرار است(1).

ترکیبات شیمیایی اسانس اسطوخودوس ، مرکب از نوعی ستن (با بوی کامفر و نعناع)، سینئول، الکل و لینالول است. مطابق تحقیقی که در سال ۲۰۱۴ انجام شد، اسانس اسطوخودوس دارای اثر مهار کننده بر روی باکتری های بیماری زای می باشد(2).

موارد استفاده از اسطوخودوس

رایحه درمانی (آروماتراپی) : رایحه اسطوخودوس منجر به احساس سلامتی و آرامش در فرد شده، علاوه بر این در کاهش استرس، اضطراب و دردهای خفیف نیز نقش دارد. همچنین موجب تسکین درد کرامپ های ناشی از قاعدگی می شود(3).

کاهش علائم سرطان و افسردگی : انجمن ملی سرطان آمریکا اعلام کرده است که رایحه درمانی با اسطوخودوس می‌تواند برخی علائم مربوط به شیمی درمانی را تقلیل دهد. همچنین اسطوخودوس در درمان افسردگی نقش کمکی را ایفا می‌کند (4). البته برای اثبات نقش اسطوخودوس در درمان افسردگی و تسکین درهای شیمی درمانی نیاز به تحقیقات بیشتری وجود دارد(5).

درمان بی خوابی و استرس : از دیر باز اسطوخودوس برای افرادی که از بی خوابی یا بد خوابی رنج می برده‌اند تجویز می‌شده است. استعمال موضعی روغن اسطوخودوس برای برطرف کردن سردردها از دیگر کاربردهای این گیاه است. علاوه بر این در آلمان از مکمل آن برای درمان بی‌خوابی و کمک به ایجاد حس آرامش استفاده می شود (5, 6).

درمان زخم دهانی : استفاده از 2 قطره روغن اسطوخودوس سه بار در روز در قسمت ضایعه می تواند زخم های دهانی را بهبود ببخشد (5).

کاهش درد بعد از سزارین : استشمام بوی اسطوخودوس در کنار مسکن ها ی تزریقی می تواند درد بعد از عمل جراحی سزارین را نیز کاهش دهد(5).

سلامت پوست و مو : استفاده موضعی از روغن اسطوخودوس در درمان ریزش موی تکه ای (ریزش مو یک ناحیه دایره‌ای شکل در قسمت سر یا صورت) کاربرد دارد (7). علاوه بر اینها اسطوخودوس به صورت موضعی در درمان اختلالات پوستی مانند اگزما، آکنه، آفتاب سوختگی و جوش های عمقی مفید است (6). بر همین اساس است که خواص اسطوخودوس برای پوست همیشه مورد توجه بوده است.

فواید دیگر: برای اسطوخودوس نقش های دیگری از قبیل کاهش تهوع ، سردرد ها ، برطرف کردن کم اشتهایی و نقش حشره کشی ذکر شده است (5).

سایت سلامت دات لایف این را هم اضافه می کند که طبع اسطوخودوس گرم و خشک است.

کاشت اسطوخودوس

اسطوخودوس گیاه منعطفی است و در بیشتر نقاط دنیا می‌روید، حتی به عنوان گیاه آپارتمانی هم می تواند رشد کند اما نیاز به حداقل ۸ ساعت آفتاب مستقیم دارد تا گرم و خشک شود. اسطوخودوس گیاهی چند ساله است و به ارتفاعی حدود نیم متر با شاخه های سبز رنگ میرسد که برگهای سبز دارد و نهایتا گل‌های آن به رنگ بنفش هستند و قسمت مورد استفاده‌ی این گیاه، همین گل‌ها و سرشاخه‌های گلدار آن می باشد.

روغن اسطوخودوس در کاهش فشار خون بسیار موثر است. روغن اسطوخودوس با ماساژ یا با آروماتراپی و کاهش استرس ، سبب کاهش فشار خون بدن می شود.

مضرات اسطوخودوس

مضرات اسطوخودوس کم است اما در پسران غیر بالغ قابل توجه است. مضرات اسطوخودوس مربوط به استفاده از روغن اسطوخودوس در پسران قبل از بلوغ است. روغن اسطوخودوس نباید بر روی پوست پسران تا قبل از بلوغ استفاده شود، زیرا بر روی هورمون های مردانه اثر کاهنده دارد.

خواص اسطوخودوس برای پوست خواص اسطوخودوس برای پوست

خرید عطر ایو سن لورنخرید عطر گود گرل , خرید عطر ورساچه اروسخرید عطر وود


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۸ دی ۱۳۹۹ساعت: ۰۳:۵۲:۲۳ توسط:علی مردانی موضوع: نظرات (0)

اسطو خودوس

خواص اسطوخودوس چیست ؟

اسطوخودوس گل های کوچک خوشه‌ای آبی یا قرمز سیر تا بنفش دارد و ارتفاعش در حدود ۳۰ تا ۶۰ سانتیمتر است. ( اسطوخودوس انگلیسی = لاوندا – Lavender ) گیاهی است از خانواده نعناسانان که برگ ها و قسمت سبز گیاه دارای اسانس روغنی فرار است(1).

ترکیبات شیمیایی اسانس اسطوخودوس ، مرکب از نوعی ستن (با بوی کامفر و نعناع)، سینئول، الکل و لینالول است. مطابق تحقیقی که در سال ۲۰۱۴ انجام شد، اسانس اسطوخودوس دارای اثر مهار کننده بر روی باکتری های بیماری زای می باشد(2).

موارد استفاده از اسطوخودوس

رایحه درمانی (آروماتراپی) : رایحه اسطوخودوس منجر به احساس سلامتی و آرامش در فرد شده، علاوه بر این در کاهش استرس، اضطراب و دردهای خفیف نیز نقش دارد. همچنین موجب تسکین درد کرامپ های ناشی از قاعدگی می شود(3).

کاهش علائم سرطان و افسردگی : انجمن ملی سرطان آمریکا اعلام کرده است که رایحه درمانی با اسطوخودوس می‌تواند برخی علائم مربوط به شیمی درمانی را تقلیل دهد. همچنین اسطوخودوس در درمان افسردگی نقش کمکی را ایفا می‌کند (4). البته برای اثبات نقش اسطوخودوس در درمان افسردگی و تسکین درهای شیمی درمانی نیاز به تحقیقات بیشتری وجود دارد(5).

درمان بی خوابی و استرس : از دیر باز اسطوخودوس برای افرادی که از بی خوابی یا بد خوابی رنج می برده‌اند تجویز می‌شده است. استعمال موضعی روغن اسطوخودوس برای برطرف کردن سردردها از دیگر کاربردهای این گیاه است. علاوه بر این در آلمان از مکمل آن برای درمان بی‌خوابی و کمک به ایجاد حس آرامش استفاده می شود (5, 6).

درمان زخم دهانی : استفاده از 2 قطره روغن اسطوخودوس سه بار در روز در قسمت ضایعه می تواند زخم های دهانی را بهبود ببخشد (5).

کاهش درد بعد از سزارین : استشمام بوی اسطوخودوس در کنار مسکن ها ی تزریقی می تواند درد بعد از عمل جراحی سزارین را نیز کاهش دهد(5).

سلامت پوست و مو : استفاده موضعی از روغن اسطوخودوس در درمان ریزش موی تکه ای (ریزش مو یک ناحیه دایره‌ای شکل در قسمت سر یا صورت) کاربرد دارد (7). علاوه بر اینها اسطوخودوس به صورت موضعی در درمان اختلالات پوستی مانند اگزما، آکنه، آفتاب سوختگی و جوش های عمقی مفید است (6). بر همین اساس است که خواص اسطوخودوس برای پوست همیشه مورد توجه بوده است.

فواید دیگر: برای اسطوخودوس نقش های دیگری از قبیل کاهش تهوع ، سردرد ها ، برطرف کردن کم اشتهایی و نقش حشره کشی ذکر شده است (5).

سایت سلامت دات لایف این را هم اضافه می کند که طبع اسطوخودوس گرم و خشک است.

کاشت اسطوخودوس

اسطوخودوس گیاه منعطفی است و در بیشتر نقاط دنیا می‌روید، حتی به عنوان گیاه آپارتمانی هم می تواند رشد کند اما نیاز به حداقل ۸ ساعت آفتاب مستقیم دارد تا گرم و خشک شود. اسطوخودوس گیاهی چند ساله است و به ارتفاعی حدود نیم متر با شاخه های سبز رنگ میرسد که برگهای سبز دارد و نهایتا گل‌های آن به رنگ بنفش هستند و قسمت مورد استفاده‌ی این گیاه، همین گل‌ها و سرشاخه‌های گلدار آن می باشد.

روغن اسطوخودوس در کاهش فشار خون بسیار موثر است. روغن اسطوخودوس با ماساژ یا با آروماتراپی و کاهش استرس ، سبب کاهش فشار خون بدن می شود.

مضرات اسطوخودوس

مضرات اسطوخودوس کم است اما در پسران غیر بالغ قابل توجه است. مضرات اسطوخودوس مربوط به استفاده از روغن اسطوخودوس در پسران قبل از بلوغ است. روغن اسطوخودوس نباید بر روی پوست پسران تا قبل از بلوغ استفاده شود، زیرا بر روی هورمون های مردانه اثر کاهنده دارد.

خواص اسطوخودوس برای پوست خواص اسطوخودوس برای پوست

خرید عطر ایو سن لورنخرید عطر گود گرل , خرید عطر ورساچه اروسخرید عطر وود


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۸ دی ۱۳۹۹ساعت: ۰۳:۵۱:۱۹ توسط:علی مردانی موضوع: نظرات (0)

رایحه های ماندگار

انیسون ستاره ای چیست؟

انیسون ستاره ای که به نام بادیان ختایی یا بادیان بری هم شناخته می شود، نوعی ادویه معطر با بویی شبیه به رازیانه و انیسون رومی می باشد که به رنگ قرمز یا قهوه ای بوده و از میوه ی ستاره ای شکل یک درخت همیشه سبز با گل های درشت زیبا به دست می آید.

میوه ی این درخت که بومی چین و ویتنام می باشد، قبل از رسیدن برداشت شده، در آفتاب خشک می شود و پس از آن به عنوان ادویه مورد استفاده قرار می گیرد.

در ادامه همراه کوکا باشید تا با تمامی فواید دارویی و درمانی انیسون ستاره ای برای سلامتی بدن و نحوه مصرف آن بیشتر آشنا شوید؛

1. ضد ویروس گیاهی

یکی از محبوب ترین خواص دارویی انیسون ستاره ای، خواص ضد ویروسی آن است که به واسطه ی یک ماده شیمیایی به نام اسید شیکیمیک ایجاد می شود.

انیسون ستاره ای منبع اصلی اسید شیکمیک شناخته می شود؛ اسید شیکیمیک ترکیبی با قابلیت ضد ویروسی قوی است و به عنوان یکی از مواد اصلی فعال دارو های درمان آنفلوانزا استفاده می شود.

برخی از مطالعات آزمایشگاهی همچنین نشان داده اند که اسانس انیسون ستاره ای ممکن است انواع دیگری از عفونت های ویروسی از جمله هرپس سیمپلکس نوع 1 را هم درمان کند.

2. ضد قارچ طبیعی

مقادیر بالای فلاونوئید های موجود در انیسون ستاره ای دارای خواص ضد قارچی قوی هستند و خطر ابتلا به عفونت های قارچی مانند قارچ چای ورزشکار را کاهش می دهند.

برخی تحقیقات کشاورزی نشان داده اند که انیسون ستاره ای می تواند رشد قارچ های بیماری زا را در برخی محصولات خوراکی مهار کند.

3. آنتی باکتریال طبیعی گیاهی

یکی دیگر از مزایای دارویی مهم انیسون ستاره ای این است که به دلیل خواص ضد باکتری قوی که دارد، از رشد باکتری های بیماری زا جلوگیری کرده و خطر ابتلا به بیماری های عفونی را کاهش می دهد.

مطالعات آزمایشگاهی نشان داده که برخی ترکیبات موجود در بادیان بری ممکن است در درمان عفونت های دستگاه ادراری ناشی از باکتری های مختلف موثر باشد.

یک مطالعه دیگر نشان داده که عصاره انیسون ستاره ای در مهار رشد باکتری E. coli که می تواند موجب اسهال و پنومونی شود، موثر است.

4. سرطان

تحقیقات آزمایشگاهی نشان می دهد که انیسون ستاره ای به دلیل مقادیر بالای آنتی اکسیدان ها و فلاونوئید هایی که دارد به کاهش رادیکال های آزاد بدن کمک کرده و باعث مهار رشد سلول های سرطانی می شود.

5. درمان بی خوابی

انیسون ستاره ای به دلیل خواص آرام بخش طبیعی که دارد به کاهش استرس و اضطراب کمک کرده و باعث درمان بی خوابی شبانه می شود.

6. معده و دستگاه گوارش

گفته می شود که دمنوش انیسون ستاره ای به بهبود هضم غذا کمک کرده و برای درمان نفخ شکم، احتباس گاز در روده ها و یبوست مفید می باشد.

7. سلامت قلب

مقادیر بالای آنتی اکسیدان های موجود در انیسون ستاره ای با کاهش رادیکال های آزاد بدن، خطر ابتلا به استرس اکسیداتیو را کاهش داده و به بهبود سلامت قلب کمک می کند.

برخی مطالعات اولیه نشان داده که عصاره اتانولی بادیان ختایی به کاهش وزن، فشار خون بالا و چربی خون بالا در موش ها کمک کرده و خطر ابتلا به التهاب و بیماری های قلبی و عروقی را در آن ها کاهش داده است.

در نظر داشته باشید که تحقیقات بیشتری لازم است، اما می تواند گفت که اضافه کردن انیسون ستاره به یک رژیم غذایی سالم می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سکته قلبی را در بزرگسالان کاهش دهد.

8. دیابت و قند خون

برخی مطالعات نشان داده اند که ترکیب قدرتمند آنتول موجود در انیسون ستاره ای می تواند در حفظ سطح قند خون مفید باشد؛ به عنوان مثال، در یک مطالعه حیوانی در سال 2015 در هند مشخص شد که آنتول موجود در این ادویه ی جادویی با تنظیم برخی از آنزیم های کلیدی متابولیسم کربوهیدرات، قند خون را بهبود می بخشد.

9. کاهش علائم یائسگی

گفته می شود که انیسون ستاره ای به دلیل خواص استروژنیک که دارد، می تواند به کاهش علائم یائسگی کمک کند.

10. جوان سازی پوست صورت

مقادیر بالای آنتی اکسیدان ها و ویتامین C موجود در انیسون ستاره ای با کاهش چین و چروک به جوان سازی پوست صورت کمک می کنند.

عوارض و مضرات انیسون ستاره ای

عکس میوه های درخت انیسون ستاره ای

عکس میوه های درخت انیسون ستاره ای

مسمومیت

تاکنون گزارشی از عوارض جانبی بادیان ختایی چینی منتشر نشده، با این حال بیشتر افراد انیسون ستاره ای چینی را با انیسون ستاره ای ژاپنی اشتباه می گیرند.

انیسون ستاره ای ژاپنی دارای نوروتوکسین های قوی است که می تواند منجر به مسمومیت با علائمی از جمله تشنج، توهم و تهوع شوند.

بارداری و شیردهی

هنوز اطلاعاتی از اثرات انیسون ستاره ای بر روی زنان باردار و شیرده منتشر نشده به همین دلیل توصیه می شود که زنان در دوران بارداری و شیردهی از مصرف آن جدا اجتناب کنند.

نوزادان و کودکان

در برخی گزارش ها موارد مشکوک مرگ و میر در نوزادان و کودکان در اثر استفاده از انیسون ستاره ای منتشر شده اما به نظر می رسد که این مورد مربوط به انیسون ستاره ای ژاپنی باشد. با این وجود متخصصان توصیه می کنند که از مصرف بادیان ختایی برای نوزادان و کودکان اجتناب کنید.

طبع انیسون ستاره ای چیست؟

طبیعت انیسون ستاره ای گرم و خشک می باشد. اطلاعاتی در مورد ترکیبات شیمیایی بادیان ختایی وجود ندارد اما گفته می شود که این ادویه شگفت انگیز سرشار از آنتی اکسیدان ها، فلاونوئید ها و ترکیبات پلی فنولی، ویتامین C و آنتول است.

نام انگلیسی : Star anise

نام علمی : Illicium verum

تفاوت بادیان رومی و بادیان ختایی

انیسون ستاره ای از نظر عطر و طعم شیرین و حتی اسم هم مانند گیاه انیسون می باشد و به همین دلیل این دو با هم اشتباه گرفته می شوند اما باید بدانید که آن ها هیچ ارتباطی به هم ندارند؛

انیسون یا بادیان رومی بومی مدیترانه و جنوب غربی آسیاست. این گیاه گل های سفید و همچنین میوه ای دوک مانند به نام انیسون دارد که از آن برای تهیه انواع دسر ها و نوشیدنی ها استفاده می شود.

انیسون ستاره ای یا بادیان ختایی از یک درخت همیشه سبز بومی ویتنام و چین به دست می آید. علاوه بر استفاده در آشپزی از عصاره و روغن آن برای تهیه خمیر دندان، دهانشویه، کرم ها و لوسیون های پوستی و حتی برخی داروها هم استفاده می شود.

طرز استفاده از بادیان ستاره ای چگونه است؟

پودر انیسون ستاره ای را در آشپزی برای تهیه قهوه، کیک، نان و انواع غذا مانند سوپ استفاده می کنند.

همچنین جالب است بدانید که پودر انیسون ستاره ای یکی از اجزای اصلی ادویه معروف هندی به نام گرام ماسالا می باشد.

از دانه های انیسون ستاره ای در طب سنتی چینی برای تهیه چای و دمنوش استفاده می کنند که در درمان سرفه، عفونت تنفسی، حالت تهوع، یبوست و سایر بیماری های گوارشی، درمان قاعدگی نامنظم و درد قاعدگی مفید می باشد.

از دانه های انیسون ستاره ای برای تهیه روغن آن استفاده می شود؛ روغن انیسون ستاره ای را برای تهیه غذا و همچنین تهیه انواع محصولات بهداشتی مانند صابون، لوازم آرایشی و خمیر دندان به کار می برند.

خرید عطرخرید عطر زنانهخرید عطر مردانه


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۸ دی ۱۳۹۹ساعت: ۰۳:۴۳:۳۰ توسط:علی مردانی موضوع: نظرات (0)