رایحه های ماندگار رایحه های ماندگار .

رایحه های ماندگار

گل یاس

چگونه گل یاس رازقی را پرورش دهیم؟

گل یاس رازقی با برگ های سرسبز و گلبرگ های زرد و سفیدش و رایحه شیرینی که دارد ، هرکسی را تحت تاثیر قرار می ‎دهد. علی رغم عدم ماندگاری آن در فصول سرد سال ، مراقبت از آن بسیار آسان است و در صورت تامین نیازهای مراقبتی آن تا سال های طولانی می ‎توانید در کنار خود حفظ کنید.در این قسمت از نمناک به ارائه راه کارهای مهم در زمینه پرورش و نگهداری این گیاه زیبا خواهیم پرداخت.

گونه های مختلف گیاه یاس رازقی

این گیاه دارای بیش از 200 گونه مختلف در سراسر جهان است . موارد زیر گونه های محبوب گیاه یاس رازقی به حساب می‎ آیند:

یاس عربی

این گونه از گیاهان یاس رازقی ، استحکام و مقاومت بیشتری در مقایسه با سایر گونه های خود دارند و در تمام طول سال شکوفا می ‎شوند . شکوفه های این گیاه بزرگ تر و معطر تر از سایر گونه های آن است.

یاس گلبول

این گیاهان همیشه سبز دارای شکوفه های زرد و زیبا هستند.

یاس زمستانی

این گونه از گیاهان یاس رازقی ، از مقاومت بالایی در فصل زمستان برخوردار بوده و دارای شکوفه هایی به رنگ زرد می‎ باشند اما با این وجود شکوفه های این گیاهان، عطر خاصی ندارد.

یاس هندی

گیاهان بالا رونده با شکوفه های سفید و رایحه ای بی نظیر

یاس بوته ای

درختچه همیشه سبز، رشد قائم و حساس به سرما.

گل یاس چینی

این گیاهان بسیار پر شکوفه هستند و برای نگهداری در محیط داخلی منزل بسیار مناسبند . این گیاهان دارای عطری مشابه گیاه چای سبز هستند و شکوفه های آن به رنگ سفید و صورتی می ‎باشند.

گل یاس چینی

نکات مراقبتی گل یاس رازقی

محل نگهداری

گیاه یاس رازقی نیازمند نگهداری در محیطی پر نور و خنک است . بسیاری از افراد این گیاه را در گلدان های زیبا در بالکن و تراس منزل خود نگهداری می ‎کنند اما با این حال باید به خاطر داشته باشید که این گیاه را در مقابل نور مستقیم خورشید قرار ندهید زیرا احتمال آسیب رسیدن به برگ های آن وجود خواهد داشت.

بنابراین در صورت تمایل به نگهداری از این گیاه در بالکن ، آن را در نقطه ای سایه دار و در صورت تمایل به نگهداری از آن در محیط داخلی منزل ، آن را در کنار پنجره پوشیده شده با پرده نگهداری کنید ، همچنین لازم به ذکر است اگرچه این گیاه نیازمند هوای تقریبا خنک است اما هوای سرد باعث آسیب رسیدن به آن خواهد شد.

دمای مورد نیاز این گیاه 18 تا 22 درجه سانتی گراد است و وجود تهویه مناسب در محل نگهداری این گیاه به جلوگیری از ابتلا آن به بیماری ها و آفات مختلف کمک خواهد کرد.

خاک

این گیاه نیازمند خاک نفوذ پذیر و سرشار از مواد مغذی و هوموس است . استفاده از گلدان دارای سوراخ های زهکشی نیز به وجود تهویه مناسب خاک کمک می‎ کند.

بستر

بستر مناسب گیاه یاس رازقی ، بستر شل و نفوذ پذیر با Ph کمی اسیدی است . استفاده از زغال سنگ نارس و خاک رس نیز باعث بهبود میزان نفوذ پذیری بستر این گیاه می ‎شود . در فصل تابستان نیز می ‎توانید از خاک باغ با کیفیتی که سرشار از مواد مغذی و نفوذ پذیر است استفاده کنید.

دوره کاشت

گیاه یاس رازقی نباید قبل از اتمام خواب زمستانی کاشته و یا تعویض گلدان شود . دوره خواب زمستانی گیاه از ماه مهر تا اواخر اسفند ماه است و بنابراین زمان مناسب برای کاشت و تعویض گلدان این گیاه، فصل بهار می ‎باشد.

کاشت این گیاه در باغچه

در صورت اتمام دوره خواب زمستانی این گیاه می ‎توانید آن را در خاک باغچه و منزل خود بکارید، با این حال باید دقت کنید که خاک از نفوذ پذیری مناسب برخوردار بوده و امکان ورود هوا به آن فراهم باشد . انجام این کار در فصول گرم سال پیشنهاد می ‎شود.

کاشت گل یاس رازقی

تعویض گلدان

برای بهره مندی این گیاه از مواد مغذی مورد نیاز خود از خاک ، لازم است که گیاهان در حال رشد را سالانه به گلدان بزرگ تر با خاک جدید منتقل کنید و بنابراین گیاهان رشد یافته و بالغ هر 2 تا 3 سال یک بار نیازمند تعویض گلدان هستند . توجه داشته باشید که قطر گلدان جدید نباید بیش از 10 سانتی متر از گلدان قدیمی باشد.

آبیاری

تامین آب متعادل برای رشد گیاه یاس رازقی بسیار مهم است . برای آبیاری این گیاه در صورت امکان از آب باران و یا آب شیری که به مدت یه روز در ظرف باقی مانده است استفاده کنید.

برای جلوگیری از بروز شوک و آسیب به گیاه یا رازقیتان ، از آبیاری آن با آب سرد خودداری کرده و حتما از آب ولرم استفاده کنید و در روز های گرم سال این گیاه را یک بار در صبح و یک بار در عصر آبیاری کنید و پس از اتمام آبیاری گیاه ، اجازه دهید که آب اضافی از سوراخ های زهکشی گلدان خارج شده و پس از گذشت 10 دقیقه سینی زهکشی گلدان را خاکی کنید.

از آن جایی که این گیاه در مقابل رطوبت نسبت به خشکی ، تحمل بیشتری از خود نشان می ‎دهد ، بستر خاک این گیاه باید همیشه مرطوب نگه داشته شود. این گیاه در طول فصل رشد به آبیاری منظمی نیازمند است اما در طول فصول سرد سال و به خصوص در دوره خواب زمستانی به آبیاری کم تری نیازمند می‎ باشد.

کوددهی

به منظور تامین مواد مغذی مورد نیاز رشد این گیاه ، در طول ماه های فروردین تا شهریور این گیاه را به صورت هفتگی با کود مایع سرشار از مواد مغذی تغذیه کنید.

هرس

هرس گیاه یاس رازقی بعد از پایان خواب زمستانی و آغاز فصل رشد آن آغاز می ‎شود و به صورت سالانه خواهد بود.

به منظور هرس این گیاه ، شاخه هایی که از رشد بیش از حدی برخوردار بوده اند را در انتهای هر گره کوتاه کنید و شاخ و برگ های خشک شده گیاه را با استفاده از قیچی باغبانی برش دهید.

دقت داشته باشید که در صورت عدم هرس به موقع گیاه یاس رازقی ، رشد جوانه های این گیاه کاهش یافته و متوقف خواهد شد و هرس کردن آن ها نقش به سزایی در تقویت رشد و گل دهی این گیاه دارد.

خواب زمستانی

در صورت کاهش یافتن دمای هوا به زیر 15 درجه سانتی گراد ، گیاه را به داخل منزل خود منتقل کنید . در طول دوره خواب زمستانی این گیاه، آن را در مکانی روشن و خنک نگه داری کنید و از کوددهی آن خودداری کرده و آبیاری آن را کاهش دهید اما با این حال دائما ریشه های گیاه را مرطوب نگه دارید.

در طول دوره خواب زمستانی گیاه یاس رازقی ، مرتبا آن را منظور شناسایی آفات و بیماری های احتمالی مورد بررسی قرار دهید و در صورت ریزش برگ های آن در طول دوره خواب زمستانی نیازی به نگرانی وجود نخواهد داشت زیرا این امر کاملا طبیعی است و پس از پایان این دوره ، گیاه دو مرتبه شکوفه خواهد داد.

به محض افزایش دمای هوا ، گیاه را به محیط بیرون از منزل منتقل کنید و از قرار دادن ناگهانی آن در نور خورشید خودداری کرده و ابتدا آن را در مکانی سایه دار قرار دهید.

مراقبت از گل یاس رازقی

تکثیر

تکثیر این گیاه با کاشت بذر و یا روش قلمه زنی امکان پذیر است . به منظور تهیه بذر های این گیاه به گل خانه های تخصصی مراجعه کنید.

کاشت

به منظور کاشت این گیاه با استفاده از بذر های آن، ابتدا بذر های گیاه را به مدت حداقل 2 ساعت در چای بابونه خیس کنید . این امر بسیار ضروری است و سپس مراحل زیر را دنبال کنید:

گلدان را با ماسه ذغال سنگ نارس، هوموس، الیاف نارگیل و یا پرلیت پر کرده و مرطوب کنید.

بذر ها را با فاصله حداقل 5 سانتی متر از یکدیگر بکارید.

گلدان مورد نظر را در مکانی با دمای 22 تا 25 درجه سانتی گراد نگه داری کنید.

جوانه زنی بذر های این گیاه چیزی حدود 3 تا 6 هفته به طول خواهد انجامید. بذر ها نباید خیلی خشک و یا خیلی مرطوب باشند. به محض ظاهر شدن جوانه ها، دمای محل نگهداری این گیاه را به 20 درجه سانتی گراد کاهش دهید.

قلمه زنی

ساقه مورد نظر به طول 15 تا 20 سانتی متر را برش دهید.

گیاه را در گلدانی با بستر نرم بکارید.

گلدان را در دمای 20 درجه سانتی گراد نگه داری کنید و با آب ولرم آبیاری کنید.

وجود تهویه مناسب در محل نگهداری گیاه از اهمیت بالایی برخوردار است.

بعد از ریشه زنی قلمه ها، بهتر است آن ها را به گلدان بزرگتری منتقل کنید.

بیماری ها

عدم مراقبت صحیح از گیاه یاس رازقی ، عامل اصلی ابتلا این گیاه به آفات و بیماری های مختلف است . برای مثال آبیاری این گیاه با آب حاوی کلسیم باعث کاهش میزان توانایی گیاه در جذب آهن خواهد شد.

پوسیدگی ریشه نیز در اثر تهویه نا مناسب و آبیاری بیش از حد گیاه اتفاق خواهد افتاد و در صورت عدم آبیاری کافی این گیاه ، شاخه ها و برگ های این گیاه خشک شده و از دست خواهند رفت.

آفات گل یاس رازقی

حشرات اردی

این حشرات ، حشرات سفید رنگی هستند که اندازه آن ها چیزی حدود 3 تا 4 میلی متر است و در محور ساقه ها و برگ ها رشد می ‎کنند و برای از بین بردن این آفات از مواد روغنی استفاده می ‎شود.

شته

در صورت نگه داری گیاه یاس رازقی در خارج از محیط منزل و یا آبیاری بیش از حد آن، امکان حمله شته ها به این گیاهان وجود خواهد داشت . اولین راه مقابله با این آفات ، اسپری کردن آب جوش همراه با روغن پارافین است که در صورت عدم تاثیر گذاری این راهکار، سموم دفع آفات راهکار موثری خواهدبود.

خرید عطر بلک افغانخرید عطر سیلور سنت , خرید عطر کول واتر , خرید عطر جوپ هوم 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۸ دی ۱۳۹۹ساعت: ۰۴:۵۵:۴۴ توسط:علی مردانی موضوع: نظرات (0)

اسطو خودوس

خواص اسطوخودوس چیست ؟

اسطوخودوس گل های کوچک خوشه‌ای آبی یا قرمز سیر تا بنفش دارد و ارتفاعش در حدود ۳۰ تا ۶۰ سانتیمتر است. ( اسطوخودوس انگلیسی = لاوندا – Lavender ) گیاهی است از خانواده نعناسانان که برگ ها و قسمت سبز گیاه دارای اسانس روغنی فرار است(1).

ترکیبات شیمیایی اسانس اسطوخودوس ، مرکب از نوعی ستن (با بوی کامفر و نعناع)، سینئول، الکل و لینالول است. مطابق تحقیقی که در سال ۲۰۱۴ انجام شد، اسانس اسطوخودوس دارای اثر مهار کننده بر روی باکتری های بیماری زای می باشد(2).

موارد استفاده از اسطوخودوس

رایحه درمانی (آروماتراپی) : رایحه اسطوخودوس منجر به احساس سلامتی و آرامش در فرد شده، علاوه بر این در کاهش استرس، اضطراب و دردهای خفیف نیز نقش دارد. همچنین موجب تسکین درد کرامپ های ناشی از قاعدگی می شود(3).

کاهش علائم سرطان و افسردگی : انجمن ملی سرطان آمریکا اعلام کرده است که رایحه درمانی با اسطوخودوس می‌تواند برخی علائم مربوط به شیمی درمانی را تقلیل دهد. همچنین اسطوخودوس در درمان افسردگی نقش کمکی را ایفا می‌کند (4). البته برای اثبات نقش اسطوخودوس در درمان افسردگی و تسکین درهای شیمی درمانی نیاز به تحقیقات بیشتری وجود دارد(5).

درمان بی خوابی و استرس : از دیر باز اسطوخودوس برای افرادی که از بی خوابی یا بد خوابی رنج می برده‌اند تجویز می‌شده است. استعمال موضعی روغن اسطوخودوس برای برطرف کردن سردردها از دیگر کاربردهای این گیاه است. علاوه بر این در آلمان از مکمل آن برای درمان بی‌خوابی و کمک به ایجاد حس آرامش استفاده می شود (5, 6).

درمان زخم دهانی : استفاده از 2 قطره روغن اسطوخودوس سه بار در روز در قسمت ضایعه می تواند زخم های دهانی را بهبود ببخشد (5).

کاهش درد بعد از سزارین : استشمام بوی اسطوخودوس در کنار مسکن ها ی تزریقی می تواند درد بعد از عمل جراحی سزارین را نیز کاهش دهد(5).

سلامت پوست و مو : استفاده موضعی از روغن اسطوخودوس در درمان ریزش موی تکه ای (ریزش مو یک ناحیه دایره‌ای شکل در قسمت سر یا صورت) کاربرد دارد (7). علاوه بر اینها اسطوخودوس به صورت موضعی در درمان اختلالات پوستی مانند اگزما، آکنه، آفتاب سوختگی و جوش های عمقی مفید است (6). بر همین اساس است که خواص اسطوخودوس برای پوست همیشه مورد توجه بوده است.

فواید دیگر: برای اسطوخودوس نقش های دیگری از قبیل کاهش تهوع ، سردرد ها ، برطرف کردن کم اشتهایی و نقش حشره کشی ذکر شده است (5).

سایت سلامت دات لایف این را هم اضافه می کند که طبع اسطوخودوس گرم و خشک است.

کاشت اسطوخودوس

اسطوخودوس گیاه منعطفی است و در بیشتر نقاط دنیا می‌روید، حتی به عنوان گیاه آپارتمانی هم می تواند رشد کند اما نیاز به حداقل ۸ ساعت آفتاب مستقیم دارد تا گرم و خشک شود. اسطوخودوس گیاهی چند ساله است و به ارتفاعی حدود نیم متر با شاخه های سبز رنگ میرسد که برگهای سبز دارد و نهایتا گل‌های آن به رنگ بنفش هستند و قسمت مورد استفاده‌ی این گیاه، همین گل‌ها و سرشاخه‌های گلدار آن می باشد.

روغن اسطوخودوس در کاهش فشار خون بسیار موثر است. روغن اسطوخودوس با ماساژ یا با آروماتراپی و کاهش استرس ، سبب کاهش فشار خون بدن می شود.

مضرات اسطوخودوس

مضرات اسطوخودوس کم است اما در پسران غیر بالغ قابل توجه است. مضرات اسطوخودوس مربوط به استفاده از روغن اسطوخودوس در پسران قبل از بلوغ است. روغن اسطوخودوس نباید بر روی پوست پسران تا قبل از بلوغ استفاده شود، زیرا بر روی هورمون های مردانه اثر کاهنده دارد.

خواص اسطوخودوس برای پوست خواص اسطوخودوس برای پوست

خرید عطر ایو سن لورنخرید عطر گود گرل , خرید عطر ورساچه اروسخرید عطر وود


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۸ دی ۱۳۹۹ساعت: ۰۴:۵۲:۲۳ توسط:علی مردانی موضوع: نظرات (0)

اسطو خودوس

خواص اسطوخودوس چیست ؟

اسطوخودوس گل های کوچک خوشه‌ای آبی یا قرمز سیر تا بنفش دارد و ارتفاعش در حدود ۳۰ تا ۶۰ سانتیمتر است. ( اسطوخودوس انگلیسی = لاوندا – Lavender ) گیاهی است از خانواده نعناسانان که برگ ها و قسمت سبز گیاه دارای اسانس روغنی فرار است(1).

ترکیبات شیمیایی اسانس اسطوخودوس ، مرکب از نوعی ستن (با بوی کامفر و نعناع)، سینئول، الکل و لینالول است. مطابق تحقیقی که در سال ۲۰۱۴ انجام شد، اسانس اسطوخودوس دارای اثر مهار کننده بر روی باکتری های بیماری زای می باشد(2).

موارد استفاده از اسطوخودوس

رایحه درمانی (آروماتراپی) : رایحه اسطوخودوس منجر به احساس سلامتی و آرامش در فرد شده، علاوه بر این در کاهش استرس، اضطراب و دردهای خفیف نیز نقش دارد. همچنین موجب تسکین درد کرامپ های ناشی از قاعدگی می شود(3).

کاهش علائم سرطان و افسردگی : انجمن ملی سرطان آمریکا اعلام کرده است که رایحه درمانی با اسطوخودوس می‌تواند برخی علائم مربوط به شیمی درمانی را تقلیل دهد. همچنین اسطوخودوس در درمان افسردگی نقش کمکی را ایفا می‌کند (4). البته برای اثبات نقش اسطوخودوس در درمان افسردگی و تسکین درهای شیمی درمانی نیاز به تحقیقات بیشتری وجود دارد(5).

درمان بی خوابی و استرس : از دیر باز اسطوخودوس برای افرادی که از بی خوابی یا بد خوابی رنج می برده‌اند تجویز می‌شده است. استعمال موضعی روغن اسطوخودوس برای برطرف کردن سردردها از دیگر کاربردهای این گیاه است. علاوه بر این در آلمان از مکمل آن برای درمان بی‌خوابی و کمک به ایجاد حس آرامش استفاده می شود (5, 6).

درمان زخم دهانی : استفاده از 2 قطره روغن اسطوخودوس سه بار در روز در قسمت ضایعه می تواند زخم های دهانی را بهبود ببخشد (5).

کاهش درد بعد از سزارین : استشمام بوی اسطوخودوس در کنار مسکن ها ی تزریقی می تواند درد بعد از عمل جراحی سزارین را نیز کاهش دهد(5).

سلامت پوست و مو : استفاده موضعی از روغن اسطوخودوس در درمان ریزش موی تکه ای (ریزش مو یک ناحیه دایره‌ای شکل در قسمت سر یا صورت) کاربرد دارد (7). علاوه بر اینها اسطوخودوس به صورت موضعی در درمان اختلالات پوستی مانند اگزما، آکنه، آفتاب سوختگی و جوش های عمقی مفید است (6). بر همین اساس است که خواص اسطوخودوس برای پوست همیشه مورد توجه بوده است.

فواید دیگر: برای اسطوخودوس نقش های دیگری از قبیل کاهش تهوع ، سردرد ها ، برطرف کردن کم اشتهایی و نقش حشره کشی ذکر شده است (5).

سایت سلامت دات لایف این را هم اضافه می کند که طبع اسطوخودوس گرم و خشک است.

کاشت اسطوخودوس

اسطوخودوس گیاه منعطفی است و در بیشتر نقاط دنیا می‌روید، حتی به عنوان گیاه آپارتمانی هم می تواند رشد کند اما نیاز به حداقل ۸ ساعت آفتاب مستقیم دارد تا گرم و خشک شود. اسطوخودوس گیاهی چند ساله است و به ارتفاعی حدود نیم متر با شاخه های سبز رنگ میرسد که برگهای سبز دارد و نهایتا گل‌های آن به رنگ بنفش هستند و قسمت مورد استفاده‌ی این گیاه، همین گل‌ها و سرشاخه‌های گلدار آن می باشد.

روغن اسطوخودوس در کاهش فشار خون بسیار موثر است. روغن اسطوخودوس با ماساژ یا با آروماتراپی و کاهش استرس ، سبب کاهش فشار خون بدن می شود.

مضرات اسطوخودوس

مضرات اسطوخودوس کم است اما در پسران غیر بالغ قابل توجه است. مضرات اسطوخودوس مربوط به استفاده از روغن اسطوخودوس در پسران قبل از بلوغ است. روغن اسطوخودوس نباید بر روی پوست پسران تا قبل از بلوغ استفاده شود، زیرا بر روی هورمون های مردانه اثر کاهنده دارد.

خواص اسطوخودوس برای پوست خواص اسطوخودوس برای پوست

خرید عطر ایو سن لورنخرید عطر گود گرل , خرید عطر ورساچه اروسخرید عطر وود


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۸ دی ۱۳۹۹ساعت: ۰۴:۵۱:۱۹ توسط:علی مردانی موضوع: نظرات (0)

رایحه های ماندگار

انیسون ستاره ای چیست؟

انیسون ستاره ای که به نام بادیان ختایی یا بادیان بری هم شناخته می شود، نوعی ادویه معطر با بویی شبیه به رازیانه و انیسون رومی می باشد که به رنگ قرمز یا قهوه ای بوده و از میوه ی ستاره ای شکل یک درخت همیشه سبز با گل های درشت زیبا به دست می آید.

میوه ی این درخت که بومی چین و ویتنام می باشد، قبل از رسیدن برداشت شده، در آفتاب خشک می شود و پس از آن به عنوان ادویه مورد استفاده قرار می گیرد.

در ادامه همراه کوکا باشید تا با تمامی فواید دارویی و درمانی انیسون ستاره ای برای سلامتی بدن و نحوه مصرف آن بیشتر آشنا شوید؛

1. ضد ویروس گیاهی

یکی از محبوب ترین خواص دارویی انیسون ستاره ای، خواص ضد ویروسی آن است که به واسطه ی یک ماده شیمیایی به نام اسید شیکیمیک ایجاد می شود.

انیسون ستاره ای منبع اصلی اسید شیکمیک شناخته می شود؛ اسید شیکیمیک ترکیبی با قابلیت ضد ویروسی قوی است و به عنوان یکی از مواد اصلی فعال دارو های درمان آنفلوانزا استفاده می شود.

برخی از مطالعات آزمایشگاهی همچنین نشان داده اند که اسانس انیسون ستاره ای ممکن است انواع دیگری از عفونت های ویروسی از جمله هرپس سیمپلکس نوع 1 را هم درمان کند.

2. ضد قارچ طبیعی

مقادیر بالای فلاونوئید های موجود در انیسون ستاره ای دارای خواص ضد قارچی قوی هستند و خطر ابتلا به عفونت های قارچی مانند قارچ چای ورزشکار را کاهش می دهند.

برخی تحقیقات کشاورزی نشان داده اند که انیسون ستاره ای می تواند رشد قارچ های بیماری زا را در برخی محصولات خوراکی مهار کند.

3. آنتی باکتریال طبیعی گیاهی

یکی دیگر از مزایای دارویی مهم انیسون ستاره ای این است که به دلیل خواص ضد باکتری قوی که دارد، از رشد باکتری های بیماری زا جلوگیری کرده و خطر ابتلا به بیماری های عفونی را کاهش می دهد.

مطالعات آزمایشگاهی نشان داده که برخی ترکیبات موجود در بادیان بری ممکن است در درمان عفونت های دستگاه ادراری ناشی از باکتری های مختلف موثر باشد.

یک مطالعه دیگر نشان داده که عصاره انیسون ستاره ای در مهار رشد باکتری E. coli که می تواند موجب اسهال و پنومونی شود، موثر است.

4. سرطان

تحقیقات آزمایشگاهی نشان می دهد که انیسون ستاره ای به دلیل مقادیر بالای آنتی اکسیدان ها و فلاونوئید هایی که دارد به کاهش رادیکال های آزاد بدن کمک کرده و باعث مهار رشد سلول های سرطانی می شود.

5. درمان بی خوابی

انیسون ستاره ای به دلیل خواص آرام بخش طبیعی که دارد به کاهش استرس و اضطراب کمک کرده و باعث درمان بی خوابی شبانه می شود.

6. معده و دستگاه گوارش

گفته می شود که دمنوش انیسون ستاره ای به بهبود هضم غذا کمک کرده و برای درمان نفخ شکم، احتباس گاز در روده ها و یبوست مفید می باشد.

7. سلامت قلب

مقادیر بالای آنتی اکسیدان های موجود در انیسون ستاره ای با کاهش رادیکال های آزاد بدن، خطر ابتلا به استرس اکسیداتیو را کاهش داده و به بهبود سلامت قلب کمک می کند.

برخی مطالعات اولیه نشان داده که عصاره اتانولی بادیان ختایی به کاهش وزن، فشار خون بالا و چربی خون بالا در موش ها کمک کرده و خطر ابتلا به التهاب و بیماری های قلبی و عروقی را در آن ها کاهش داده است.

در نظر داشته باشید که تحقیقات بیشتری لازم است، اما می تواند گفت که اضافه کردن انیسون ستاره به یک رژیم غذایی سالم می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سکته قلبی را در بزرگسالان کاهش دهد.

8. دیابت و قند خون

برخی مطالعات نشان داده اند که ترکیب قدرتمند آنتول موجود در انیسون ستاره ای می تواند در حفظ سطح قند خون مفید باشد؛ به عنوان مثال، در یک مطالعه حیوانی در سال 2015 در هند مشخص شد که آنتول موجود در این ادویه ی جادویی با تنظیم برخی از آنزیم های کلیدی متابولیسم کربوهیدرات، قند خون را بهبود می بخشد.

9. کاهش علائم یائسگی

گفته می شود که انیسون ستاره ای به دلیل خواص استروژنیک که دارد، می تواند به کاهش علائم یائسگی کمک کند.

10. جوان سازی پوست صورت

مقادیر بالای آنتی اکسیدان ها و ویتامین C موجود در انیسون ستاره ای با کاهش چین و چروک به جوان سازی پوست صورت کمک می کنند.

عوارض و مضرات انیسون ستاره ای

عکس میوه های درخت انیسون ستاره ای

عکس میوه های درخت انیسون ستاره ای

مسمومیت

تاکنون گزارشی از عوارض جانبی بادیان ختایی چینی منتشر نشده، با این حال بیشتر افراد انیسون ستاره ای چینی را با انیسون ستاره ای ژاپنی اشتباه می گیرند.

انیسون ستاره ای ژاپنی دارای نوروتوکسین های قوی است که می تواند منجر به مسمومیت با علائمی از جمله تشنج، توهم و تهوع شوند.

بارداری و شیردهی

هنوز اطلاعاتی از اثرات انیسون ستاره ای بر روی زنان باردار و شیرده منتشر نشده به همین دلیل توصیه می شود که زنان در دوران بارداری و شیردهی از مصرف آن جدا اجتناب کنند.

نوزادان و کودکان

در برخی گزارش ها موارد مشکوک مرگ و میر در نوزادان و کودکان در اثر استفاده از انیسون ستاره ای منتشر شده اما به نظر می رسد که این مورد مربوط به انیسون ستاره ای ژاپنی باشد. با این وجود متخصصان توصیه می کنند که از مصرف بادیان ختایی برای نوزادان و کودکان اجتناب کنید.

طبع انیسون ستاره ای چیست؟

طبیعت انیسون ستاره ای گرم و خشک می باشد. اطلاعاتی در مورد ترکیبات شیمیایی بادیان ختایی وجود ندارد اما گفته می شود که این ادویه شگفت انگیز سرشار از آنتی اکسیدان ها، فلاونوئید ها و ترکیبات پلی فنولی، ویتامین C و آنتول است.

نام انگلیسی : Star anise

نام علمی : Illicium verum

تفاوت بادیان رومی و بادیان ختایی

انیسون ستاره ای از نظر عطر و طعم شیرین و حتی اسم هم مانند گیاه انیسون می باشد و به همین دلیل این دو با هم اشتباه گرفته می شوند اما باید بدانید که آن ها هیچ ارتباطی به هم ندارند؛

انیسون یا بادیان رومی بومی مدیترانه و جنوب غربی آسیاست. این گیاه گل های سفید و همچنین میوه ای دوک مانند به نام انیسون دارد که از آن برای تهیه انواع دسر ها و نوشیدنی ها استفاده می شود.

انیسون ستاره ای یا بادیان ختایی از یک درخت همیشه سبز بومی ویتنام و چین به دست می آید. علاوه بر استفاده در آشپزی از عصاره و روغن آن برای تهیه خمیر دندان، دهانشویه، کرم ها و لوسیون های پوستی و حتی برخی داروها هم استفاده می شود.

طرز استفاده از بادیان ستاره ای چگونه است؟

پودر انیسون ستاره ای را در آشپزی برای تهیه قهوه، کیک، نان و انواع غذا مانند سوپ استفاده می کنند.

همچنین جالب است بدانید که پودر انیسون ستاره ای یکی از اجزای اصلی ادویه معروف هندی به نام گرام ماسالا می باشد.

از دانه های انیسون ستاره ای در طب سنتی چینی برای تهیه چای و دمنوش استفاده می کنند که در درمان سرفه، عفونت تنفسی، حالت تهوع، یبوست و سایر بیماری های گوارشی، درمان قاعدگی نامنظم و درد قاعدگی مفید می باشد.

از دانه های انیسون ستاره ای برای تهیه روغن آن استفاده می شود؛ روغن انیسون ستاره ای را برای تهیه غذا و همچنین تهیه انواع محصولات بهداشتی مانند صابون، لوازم آرایشی و خمیر دندان به کار می برند.

خرید عطرخرید عطر زنانهخرید عطر مردانه


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۸ دی ۱۳۹۹ساعت: ۰۴:۴۳:۳۰ توسط:علی مردانی موضوع: نظرات (0)